Перейти до головного змісту

Омега-3 кислоти в жирній рибі: як вживання риби допомагає вашому серцю

Омега-3 кислоти в жирній рибі: як вживання риби допомагає вашому серцю, Фотограф: Mikolaj Grynberg
Фотограф: Mikolaj Grynberg

Усім відомий той факт, що жирні кислоти Омега-3, що містяться в рибі, корисні для нашого серця. Але ж у чому саме полягають переваги вживання риби для серцево-судинної системи?

Лікарі вже давно визнали, що поліненасичені жирні кислоти Омега-3, які в потрібних кількостях містяться в жирній рибі холодних північних вод, сприяють запобіганню серцево-судинних захворювань, зменшують ризик утворення тромбів в судинах, а також сприяють поліпшенню кровотоку в капілярах, що знижує ризик смерті від серцевих захворювань. Фахівці відомого американського центру медичного обслуговування, наукових досліджень та освіти клініки Майо (Mayo Clinic) та Американська асоціація серця провели дослідження, в ході яких з’ясували, що вживання 150 г жирної морської риби тричі на тиждень забезпечує організм потрібною кількістю кислот Омега-3, завдяки чому на третину знижується ризик виникнення серцево-судинних захворювань, зокрема раптового серцевого нападу. Крім позитивного впливу на серцево-судинну систему, Омега-3 жирні кислоти пов’язують з профілактикою астми, псоріазу та ревматоїдного артриту.

  • Що ж таке жирні кислоти Омега-3 і чому вони такі корисні для нашого серця?

Омега-3 — це вид поліненасичених жирних кислот, які на відміну від насичених жирних кислот, що містяться в надлишку в червоному м’ясі, здатні зменшити запальні процеси у всьому організмі, зменшити пошкодження кровоносних судин, нормалізувати рівень холестерину і, як наслідок, артеріальний тиск. Крім того, Омега-3 кислоти сприяють зміцненню імунної системи і зменшують запальні процеси в суглобах.

  • Чи має значення, який вид риби вживати?

Не секрет, що в жирній морській рибі, що живе в холодних північних водах, міститься найбільша кількість жирних кислот Омега-3. Сьомга, норвезький оселедець і меншою мірою тунець на відміну від інших видів морепродуктів займають перші позиції по їх вмісту і, отже, приносять максимальну користь для здоров’я. У меншій мірі жирні кислоти Омега-3 містяться в прісноводній рибі. Деякі види риб, яким віддають перевагу українці (тилапія, пангасіус), містять відносно невелику кількість Омега-3 жирних кислот, тому приносять набагато менше користі для здоров’я.

Фахівці стверджують, що кращий спосіб збагатити організм потрібною порцією поліненасичених кислот Омега-3 — це їжа, а не вітамінні капсули. Наприклад, в рибі крім Омега-3 кислот міститься ряд інших компонентів, які разом із жирними кислотами дають організму потрібний комплекс корисних речовин. Якщо приймати Омега-3 у вигляді вітамінів, можливий ризик отримати надлишок цих кислот, що при регулярному вживанні загрожує розрідженням крові і кровотечами.

До приготованої на пару, запеченої в духовці або на мангалі у фользі рибі дієтологи рекомендують додати овочі, оскільки поєднання рибного білка з овочами сприяє більш легкому перетравлюванню риби і засвоєнню усіх її корисних компонентів.